Proč studovat v Děčíně

Je mnoho důvodů, proč chtít studovat v Děčíně... tady najdete pár z nich, o kterých si myslíme, že stojí za zvážení.

Prestižní škola

ČVUT v Praze je nejstarší česká technická univerzita a její jméno má zvuk i v zahraničí. Pravidelně se umísťuje na předních příčkách hodnocení kvality výuky vysokých škol. S diplomem z ČVUT se nemusíte stydět říct, z které školy máte titul.

Individuální přístup versus masová výroba studentů

Jsme malá pobočka. Neprodukujeme tisíce studentů ročně. O to více času máme na individuální přístup ke studentům. Při počtu 100 a více studentů v ročníku nikdo nemůže očekávat, že se mu bude vyučující věnovat tolik, jako u nás.

Lehčí? To ne, ale snazší!

Protože se v Děčíně učí podle stejných studijních plánů jako v Praze a výuku vedou vyučující z Prahy, je kvalita, ale i obtížnost naprosto stejná, jako byste studovali v Praze. Díky menšímu počtu studentů a s tím souvisejícím individuálním přístupem je ovšem průchod studiem snazší.

Příjmy - náklady = peníze pro osobní potřebu

Studium na vysoké škole není levná záležitost. Dojíždění, ubytování, strava a k tomu další a další výdaje. Tyto výdaje jsou ovšem v Děčíně výrazně nižší, než ve velkých městech, kde sídlí vysoké školy. Studium v Děčíně je po stránce výdajů mnohem levnější alternativou. A nejde jenom o studium. Každý ví, že průměrné příjmy ve velkých městech jsou vyšší, než v regionech. A také že jsou tam vyšší výdaje. Ať už za bydlení, stravu nebo zábavu. Pokud ovšem zvolíte obor, ve kterém můžete mít i v regionu stejnou mzdu jako v Praze, ale zachováte si nízké výdaje regionu, začne vám rovnice (příjmy) - (náklady) vracet výrazně vyšší kladná čísla. Obory, které v Děčíně nabízíme, rozhodně patří mezi tyto vyvolené. Můžete si pak vybrat, jestli si za svoje vydělané peníze koupíte v Praze byt 2+kk nebo postavíte tady dům.

Malá velká škola

Naše pracoviště v sobě kombinuje výhody zvučného jména s výhodami lokálních malých univerzit. Zázemí ČVUT v Praze znamená moderní vybavení, kvalitní studijní plány, vysokou úroveň přednášejících, možnost výjezdů do zahraničí atd. Při tom všem si ale ponechává výhody malého pracoviště s individuálním přístupem ke studentům.

Uplatnění po konci studia

Absolventi naší školy jsou v praxi velmi žádaní a nemají problém s uplatněním na trhu práce. Zájem mají jak velké korporátní firmy, státní sektor, ale i menší firmy. Mnoho našich absolventů pracuje i v zahraničí. Zkrátka s diplomem ČVUT máte otevřený celý svět a je jen na Vás, co si vyberete.

Děčín je boží!

Slogan "Děčín je boží" jsme si vypůjčili z turistického portálu našeho města. A je naprosto pravdivý! Děčín bývá označován jako "brána Českosaského Švýcarska", někdy také "srdce severu", má kolem sebe krásnou přírodu - národní park České Švýcarsko, Labské pískovce, České středohoří. Široké možnosti sportovního vyžití - cyklostezky, ferata na Pastýřskou stěnu, aquapark, nespočet posiloven, bowling, squash, badminton, tenisové kurty a mnoho dalších. Ani za kulturou nemusíte daleko, pokud zrovna nevyhoví program kina Sněžník, Cinema City je 20 minut vlakem.

Ubytování v zámecké koleji

Ubytování na koleji v Děčíně na Zámecké sýpce je jednoznačně jedno z nejluxusnějších, jaké VŠ u nás nabízejí. Rekonstruovaná budova na okraji zámeckých zahrad přináší nadstandardní ubytování, o kterém si pražské koleje mohou nechat pouze zdát. Vysoký standard podtrhuje kuchyňka a sociální zařízení samostatně pro každý pokoj. Když k tomu přidáte dostatečnou kapacitu a několikanásobně levnější kolejné, je Děčín jasnou volbou.

Výjezdy do zahraničí

I z Děčína máte přístupné všechny možnosti zahraniční spolupráce, jakou ČVUT v Praze nabízí. Můžete využít výhod programu ERASMUS+. Navíc se můžete na FJFI zapojit do výzkumné skupiny v CERN, kde se katedra softwarového inženýrství aktivně podílí na softwarovém zabezpečení sběru dat. Fakulta dopravní zase aktivně spolupracuje s Technickou univerzitou v Chemnitz nebo s Westsächsische Hochschule Zwickau, se kterou pořádá Letní školy.

Co se dá stihnout za 5, 10 nebo 30 minut?

Za 5 minut dojdete v Praze z koleje ke stanici metra nebo tramvaje. V Děčíně jste z koleje za 5 minut ve škole... v bazénu ... na cyklostezce... na zimním stadionu... v parku nebo v hospodě. Za 10 minut sedíte v Praze v metru nebo v tramvaji. V Děčíně jste za 10 minut v kině, ve sportcentru, nebo běháte po lese s výhledem na kaňon Labe. Za 30 minut dojedete metrem sotva na okraj Prahy. V Děčíně už tou dobou 25 minut děláte to, co vás baví. Chcete svůj život trávit v MHD nebo chcete radši dělat něco, co vás baví?

Proč zrovna v Děčíně?

Ústecký kraj je často označován za znevýhodněný region. Po 2. světové válce znovu osídlené pohraničí přineslo obyvatelstvo bez historických kořenů, zátěž z průmyslové výroby a povrchové těžby dodala další ránu. Jedním z mnoha důsledků jsou chybějící vzdělaní lidé v regionu, kteří by mohli přispět ke zlepšení. Nejnadanější studenti odcházejí na vysoké školy, kde si během studia vytváří sociální a ekonomické vazby. Po ukončení studia se pak nevracejí, ale zůstávájí ve velkých městech.

Právě z těchto důvodů vzniklo v roce 1995 detašované pracoviště ČVUT zde, v Děčíně. S cílem poskytnout špičkové zázemí, kvalitní studijní programy a to vše s puncem nejstarší české technické univerzity. Poskytnout stejně kvalitní vzdělání jako při studiu v Praze, ale s vytvořením sociálních a ekonomických vazeb zde, v našem regionu. Vychováváme špičkové odborníky, schopné analyticky myslet, systematicky a samostatně pracovat, kteří posílí vzdělanost v našem kraji a pomohou v jeho rozvoji.

Naposledy upraveno 16. února 2023