Proč studovat v Děčíně

Je mnoho důvodů, proč chtít studovat v Děčíně... tady najdete pár z nich, o kterých si myslíme, že stojí za zvážení.

Svět po pandemii

Zatím nikdo přesně neví, jak bude vypadat náš život ovlivněný novým onemocněním COVID-19 v nejbližší době. Vynoří se spousta neznámých, na které neumíme dnes odpovědět. Jak a kdy proběhnou maturity? Bude kontaktní výuka? Pokud ano, budou v provozu koleje? Jaká tam budou hygienická opatření, například ve společných sprchách a toaletách? Bude cestovnání vlakem a MHD bezpečné? Nebudou rodiče postiženi sníženým příjmem nebo dokonce ztrátou zaměstnání? Ani my nemáme křišťálovou kouli, ale přesto víme, že v mnoha ohledech bude studium v Děčíně výhodnější.

V menších skupinách studentů je nižší riziko přenosu nákazy, pokoje na kolejích mají samostatné toalety i sprchy. Nebudete se pohybovat v místech s vysokou koncentrací cizích osob (metro, tramvaje, nádraží). Náklady na studium v Děčíně (doprava, ubytování) jsou mnohem nižší, než v Praze, takže i v případě zhoršené ekonomické situace rodiny nebude Vaše studium tak velkou zátěží. Zvažte proto, jestli tyto nové skutečnosti nezmění Vaše rozhodnutí při výběru vysoké školy. Přihlášky stále přijímáme. Těšíme se na Vás v příštím akademickém roce.

Prestižní škola

ČVUT v Praze je nejstarší česká technická univerzita a její jméno má zvuk i v zahraničí. Pravidelně se umísťuje na předních příčkách hodnocení kvality výuky vysokých škol. S diplomem z ČVUT se nemusíte stydět říct, z které školy máte titul.

Individuální přístup versus masová výroba studentů

Jsme malá pobočka. Neprodukujeme tisíce studentů ročně. O to více času máme na individuální přístup ke studentům. Při počtu 100 a více studentů v ročníku nikdo nemůže očekávat, že se mu bude vyučující věnovat tolik, jako u nás.

Lehčí? To ne, ale snazší!

Protože se v Děčíně učí podle stejných studijních plánů jako v Praze a výuku vedou vyučující z Prahy, je kvalita, ale i obtížnost naprosto stejná, jako byste studovali v Praze. Díky menšímu počtu studentů a s tím souvisejícím individuálním přístupem je ovšem průchod studiem snazší.

Příjmy - náklady = peníze pro osobní potřebu

Studium na vysoké škole není levná záležitost. Dojíždění, ubytování, strava a k tomu další a další výdaje. Tyto výdaje jsou ovšem v Děčíně výrazně nižší, než ve velkých městech, kde sídlí vysoké školy. Studium v Děčíně je po stránce výdajů mnohem levnější alternativou. A nejde jenom o studium. Každý ví, že průměrné příjmy ve velkých městech jsou vyšší, než v regionech. A také že jsou tam vyšší výdaje. Ať už za bydlení, stravu nebo zábavu. Pokud ovšem zvolíte obor, ve kterém můžete mít i v regionu stejnou mzdu jako v Praze, ale zachováte si nízké výdaje regionu, začne vám rovnice (příjmy) - (náklady) vracet výrazně vyšší kladná čísla. Obory, které v Děčíně nabízíme, rozhodně patří mezi tyto vyvolené. Můžete si pak vybrat, jestli si za svoje vydělané peníze koupíte v Praze byt 2+kk nebo postavíte tady dům.

Malá velká škola

Naše pracoviště v sobě kombinuje výhody zvučného jména s výhodami lokálních malých univerzit. Zázemí ČVUT v Praze znamená moderní vybavení, kvalitní studijní plány, vysokou úroveň přednášejících, možnost výjezdů do zahraničí atd. Při tom všem si ale ponechává výhody malého pracoviště s individuálním přístupem ke studentům.

Uplatnění po konci studia

Absolventi naší školy jsou v praxi velmi žádaní a nemají problém s uplatněním na trhu práce. Zájem mají jak velké korporátní firmy, státní sektor, ale i menší firmy. Mnoho našich absolventů pracuje i v zahraničí. Zkrátka s diplomem ČVUT máte otevřený celý svět a je jen na Vás, co si vyberete.

Děčín je boží!

Slogan "Děčín je boží" jsme si vypůjčili z turistického portálu našeho města. A je naprosto pravdivý! Děčín bývá označován jako "brána Českosaského Švýcarska", někdy také "srdce severu", má kolem sebe krásnou přírodu - národní park České Švýcarsko, Labské pískovce, České středohoří. Široké možnosti sportovního vyžití - cyklostezky, ferata na Pastýřskou stěnu, aquapark, nespočet posiloven, bowling, squash, badminton, tenisové kurty a mnoho dalších. Ani za kulturou nemusíte daleko, pokud zrovna nevyhoví program kina Sněžník, Cinema City je 20 minut vlakem.

Ubytování v zámecké koleji

Ubytování na koleji v Děčíně na Zámecké sýpce je jednoznačně jedno z nejluxusnějších, jaké VŠ u nás nabízejí. Rekonstruovaná budova na okraji zámeckých zahrad přináší nadstandardní ubytování, o kterém si pražské koleje mohou nechat pouze zdát. Vysoký standard podtrhuje kuchyňka a sociální zařízení samostatně pro každý pokoj. Když k tomu přidáte dostatečnou kapacitu a několikanásobně levnější kolejné, je Děčín jasnou volbou.

Výjezdy do zahraničí

I z Děčína máte přístupné všechny možnosti zahraniční spolupráce, jakou ČVUT v Praze nabízí. Můžete využít výhod programu ERASMUS+. Navíc se můžete na FJFI zapojit do výzkumné skupiny v CERN, kde se katedra softwarového inženýrství aktivně podílí na softwarovém zabezpečení sběru dat. Fakulta dopravní zase aktivně spolupracuje s Technickou univerzitou v Chemnitz nebo s Westsächsische Hochschule Zwickau, se kterou pořádá Letní školy.

Co se dá stihnout za 5, 10 nebo 30 minut?

Za 5 minut dojdete v Praze z koleje ke stanici metra nebo tramvaje. V Děčíně jste z koleje za 5 minut ve škole... v bazénu ... na cyklostezce... na zimním stadionu... v parku nebo v hospodě. Za 10 minut sedíte v Praze v metru nebo v tramvaji. V Děčíně jste za 10 minut v kině, ve sportcentru, nebo běháte po lese s výhledem na kaňon Labe. Za 30 minut dojedete metrem sotva na okraj Prahy. V Děčíně už tou dobou 25 minut děláte to, co vás baví. Chcete svůj život trávit v MHD nebo chcete radši dělat něco, co vás baví?

Proč zrovna v Děčíně?

Ústecký kraj je často označován za znevýhodněný region. Po 2. světové válce znovu osídlené pohraničí přineslo obyvatelstvo bez historických kořenů, zátěž z průmyslové výroby a povrchové těžby dodala další ránu. Jedním z mnoha důsledků jsou chybějící vzdělaní lidé v regionu, kteří by mohli přispět ke zlepšení. Nejnadanější studenti odcházejí na vysoké školy, kde si během studia vytváří sociální a ekonomické vazby. Po ukončení studia se pak nevracejí, ale zůstávájí ve velkých městech.

Právě z těchto důvodů vzniklo v roce 1995 detašované pracoviště ČVUT zde, v Děčíně. S cílem poskytnout špičkové zázemí, kvalitní studijní programy a to vše s puncem nejstarší české technické univerzity. Poskytnout stejně kvalitní vzdělání jako při studiu v Praze, ale s vytvořením sociálních a ekonomických vazeb zde, v našem regionu. Vychováváme špičkové odborníky, schopné analyticky myslet, systematicky a samostatně pracovat, kteří posílí vzdělanost v našem kraji a pomohou v jeho rozvoji.

Naposledy upraveno 6. května 2020